Frank Staebler defeats first-time finalist, clinches second European Championship gold

By   - 13/02/2020

Frank Staebler won his second European Wrestling Championship gold after defeating first-time finalist Iuri Lomadze 6-2  in the 72kg Greco-Roman finals in Rome. The last time the German won the European Champion was in 2012.

The German ace competed for a category up from his 67 kg group at the World Championships in Nur-Sultan, Kazakhstan, last year.

Asian Wrestling Championships 2020 LIVE Streaming, Highlights, News, Videos, Photos, Results and Rankings on WrestlingTV.in

Staebler entered the finals after defeating Russia’s Adam Kurak. Trailing by 1-0 in the first period, the three-time world champion levelled the score 1-1 in the second period and from there went on to win the match 11-1.

Watch the finals LIVE and Exclusive on WrestlingTV.in

European Wrestling Championships 2020 : Rome

(All Medal Matches Results)

Greco-Roman
60 kg
GOLD – Gevorg GHARIBYAN (ARM) df. Kerem KAMAL (TUR) by 5-5
BRONZE – Amiran SHAVADZE (GEO) df. Zhambolat LOKYAEV (RUS) by 6-6
BRONZE – Murad BAZAROV (AZE) df. Helary MAEGISALU (EST) by 9-0

67 kg
GOLD – Morten THORESEN (NOR) df. Nazir Rachidovitch ABDULLAEV (RUS) by 2-2
BRONZE – Karen ASLANYAN (ARM) df. Krisztian Istvan VANCZA (HUN) by 7-5
BRONZE – Kristupas SLEIVA (LTU) df. Aliaksandr LIAVONCHYK (BLR) by 4-2

72 kg
GOLD – Frank STAEBLER (GER) df. Iuri LOMADZE (GEO) by 6-2
BRONZE – Selcuk CAN (TUR) df. Dominik ETLINGER (CRO) by 7-5
BRONZE – Ulvu GANIZADE (AZE) df. Adam KURAK (RUS) by 3-2

82 kg
GOLD – Rafig HUSEYNOV (AZE) df. Daniel Tihomirov ALEKSANDROV (BUL) by 2-1
BRONZE – Hannes WAGNER (GER) df. Stanislau SHAFARENKA (BLR) by 8-3
BRONZE – Bogdan KOURINNOI (SWE) df. Ciro RUSSO (ITA) by 6-4

97 kg
GOLD – Artur ALEKSANYAN (ARM) df. Nikoloz KAKHELASHVILI (ITA) by 7-1
BRONZE – Aleksandr GOLOVIN (RUS) df. Artur OMAROV (CZE) by 8-0
BRONZE – Cenk ILDEM (TUR) df. Matti Elias KUOSMANEN (FIN) by 3-3

Women’s Wrestling

50kg
GOLD – Miglena Georgieva SELISHKA (BUL) vs. Oksana LIVACH (UKR)
SEMIFINAL – Miglena Georgieva SELISHKA (BUL) df. Kseniya STANKEVICH (BLR) by 10-6
SEMIFINAL – Oksana LIVACH (UKR) df. Milana DADASHEVA (RUS) by 9-8

55kg
GOLD – Solomiia VYNNYK (UKR) vs. Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS)
SEMIFINAL – Solomiia VYNNYK (UKR) df. Mariana DRAGUTAN (MDA) by 10-9
SEMIFINAL – Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS) df. Sofia Magdalena MATTSSON (SWE) by 10-8

59kg
GOLD – Bilyana Zhivkova DUDOVA (BUL) vs. Anastasia NICHITA (MDA)
SEMIFINAL – Anastasia NICHITA (MDA) df. Laura MERTENS (GER) 10-0
SEMIFINAL – Bilyana Zhivkova DUDOVA (BUL) df. Liubov OVCHAROVA (RUS) by 7-6

68kg
GOLD – Dalma CANEVA (ITA) vs. Khanum VELIEVA (RUS)
SEMIFINAL – Khanum VELIEVA (RUS) df. Alla CHERKASOVA (UKR) by 11-1
SEMIFINAL – Dalma CANEVA (ITA) df. Anna Carmen SCHELL (GER) by 4-2

76kg
GOLD – Yasemin ADAR (TUR) vs. Ekaterina BUKINA (RUS)
SEMIFINAL – Ekaterina BUKINA (RUS) df. Vasilisa MARZALIUK (BLR) by 5-5
SEMIFINAL – Yasemin ADAR (TUR) df. Pauline Denise LECARPENTIER (FRA) by 10-0

Wrestling (Kushti) fans can catch Live Streaming, Highlights, News, Videos, Photos, Results and Rankings on WrestlingTV

Include Page

Leave a Comment