Indian Wrestling Team Trials : Kadian upsets Mausam Khatri, Jitendar beats Dhankar to qualify for Olympic Qualifiers

By   - 03/01/2020

Indian Team Trials: Kadian upsets Mausam Khatri, Jitendar beats Dhankar to qualify for Olympic Qualifiers

Also Read: Olympic qualifiers: WFI trials as scheduled, Sushil may get chance in March

Freestyle Category
57kg
Quarterfinals
Rahul (JHA) beat Sumit (Delhi) 6-1
Pankaj (Services) beat Arun (Del) 6-1
Semi-Finals
Pankaj (Services) beat Rahul (JHA) 3-2
Finals
Ravi Dhaiya (Railways) beat Pankaj (Services) 10-0

65kg – Bajrang Punia qualified directly

74kg
Last 16
Sandeep Maan (Pun) beat Karan (Services) 2-1
Vinod Kumar (Services) beat Vishal (Haryana) 3-2
Praveen Rana (Railways) beat Naveen (JHA) 2-1
Quarterfinals
Gaurav Baliyan (U.P) beat Arjun Yadav (Railways) 10-2
Amit Dhankar (Har) beat Praveen Malik (Har) 13-2
Jitendar (Railways) beat Sandeep Maan (Pun) 3-2
Vinod Kumar (Services) beat Praveen Rana (Railways) 4-2
Semi-Finals
Amit Dhankar (Haryana) beat Gaurav Baliyan (U.P) 7-6
Jitendar (Services) beat Vinod Kumar (Services) 6-1
Finals
Jitendar (Services) beat Amit Dhankar (Haryana) 5-2

86kg –
Last 16
Sanjeet (Services) beat Praveen Chahar (Del) 5-5
Quarter-finals
Pawan (Railways) beat Rahul Rathi (Haryana) 6-0
Sanjeet (Services) beat Deepak (Railways) 5-2
Semi-Finals
Pawan Kumar (Railways) beat Sanjeet (Services) 1-1
Finals
Deepak Punia (Services) beat Pawan Saroha (Railways) 6-2

97kg
Mausam Khatri (Har) beat Rajbir (Railways) 5-0
Quarterfinals
Karandeep (Pun) beat Vicky (Services) 2-2
Mausam Khatri (Har) beat Somber (Services) 8-5
Semi-Finals
Mausam Khatri (Har) beat Karandeep (Pun) 12-2
Satyawart Kadian (Railways) beat Kapil Dhama (U.P) 8-0
Finals
Satyawart Kadian (Railways) beat Mausam Khatri (Har) 12-2

125kg –
Semi-Finals
Sumit Malik (Railways) beat Pushpender (Services) 6-0
Satender (Services) beat Dharmendar (Punjab) 5-2
Finals
Sumit Malik (Railways) beat Satendar (Services) 9-0

Greco-Roman Category
60kg –
Last 16
Hardeep (Haryana) beat Sachin Sharma (Railways) 10-9
Quarterfinals
Gyanendra (Services) beat Hardeep (Haryana) 8-0
Vijay (JHA) beat Vikram Kurade (Railways) 11-4
Manish (Railways) beat Manjeet (JHA) 4-3
Sachin Rana (Del) beat Taibarga (Services) 8-0
Semi-Finals
Sachin Rana (Del) beat Manish (Railways) 7-0
Gyanendra (Services) beat Vijay (JHA) 9-0
Finals
Gyanendra (Services) beat Sachin Rana (Delhi) 2-0

67kg –
Quarterfinals
Ashu (Haryana) beat Surajmal (Services) 10-7
Sachin (Services) beat Sagar (Delhi) 7-0
Deepak (Railways) beat Saurabh (JHA) 6-5
Semi-FInals
Ashu (Haryana) beat Ravinder (Railways) 6-3
Saurabh (JHA) beat Sachin (SSCB) 8-0
Finals
Ashu (Haryana) beat Saurabh (JHA) 7-2

77kg –
Semi-FInals
Sajan (Railways) beat Kuldeep Malik (Railways) 4-3
Gurpreet Singh(Pun) beat Manjeet (JHA) 8-0
Finals
Gurpreet Singh(Pun) beat Sajan (Railways) 10-3

87kg –
Semi-finals
Ravinder Khatri (Services) beat Prabhpal Singh (Pun) 9-0
Sunil Kumar (Railways) beat Harpreet Singh (Pun) 4-0
Finals
Sunil Kumar (Railways) beat Ravinder Khatri (Services) 4-1

97kg –
Semi-finals
Hardeep (Railways) beat Deepanshu (Services) 2-1
Ravi (Railways) beat Sonu (Services) 6-0
Finals
Hardeep (Railways) beat Ravi (Railways) 3-2

130kg –
Semi-Finals
Naveen (Services) beat Anil Kumar (Services)
Prem (Services) beat Manveer Singh (Pun) 5-1
Finals
Naveen (Services) beat Prem (SSCB) 2-0

Wrestling (Kushti) fans can catch Live Streaming, Highlights, News, Videos, Photos, Results and Rankings on WrestlingTV

Include Page

Leave a Comment